دانلود کاملترین و بهترین تلخیص نهایه الحکمه

دانلود کاملترین و بهترین تلخیص نهایه الحکمه

کتاب نهایه الحکمه یکی از تالیفات علامه سید محمدحسین طباطبایی می باشد.
این کتاب یکی از دروس مهم سطح3 حوزه علمیه و همچنین در کنکور ارشد فلسفه و کلام اسلامی می‌باشد.
برای این کتاب تلخیص هایی ارائه شده است. یکی از این تلخیص ها، تلخیص این کتاب ارزشمند توسط حجت الاسلام محمدعلی قربانی می‌باشد.
خواندن شرح این دروس ممکن است برای داوطلبان بسیار پیچیده و وقت گیر باشد .
لذا در اینجا خلاصه ای بسیار کامل و جامع و روان برای این کتاب ارائه شده است که شما می توانید از انتهای این مطلب آن را دانلود نمایید
کتاب تلخیص نهایه الحکمه علامه طباطبایی به کلیه طلاب سطح 3 حوزه علمیه و همچنین به داوطلبان ارشد و دکتری فلسفه و کلام اسلامی توصیه می شود .

دانلود کاملترین و بهترین تلخیص نهایه الحکمه

گفتاری در تعریف فلسفه

ما موجوداتی حقیقی هستیم و در پیرامون ما چیزهای دیگری هم هست که با ما در فعل و انفعال و تأثیر و تأثرند. در این، جای هیچ گونه تردیدی نیست. هوایی وجود دارد که تنفس می کنیم، غذایی هست که می خوریم، و …
بنابراین هر یک از ما ، خود را موجود واقعی می داند که دارای آثار واقعی است،
البته تردید نیست که ما در عین آن که نسبت به واقعیت هستی یقین داریم نباید در این امر به خود تردید راه دهیم که در بسیاری از موارد دچار خطا می شویم و مثلا، چیزی را که وجود ندارد موجود، و یا چیزی را که وجود دارد معدوم می پنداریم.
بنابراین، بحث و کاوش برای تشخیص آنچه وجود دارد از آنچه وجود ندارد و تعیین خواص و احوال موجود واقعی به نحوی که هر گونه شکی را از بین ببرد ضروری است و تنها با چنین پژوهشی می توان موجود واقعی را از غیرواقعی باز شناخت.
به عبارت دیگر، بحثی که در آن تنها برهان به کار گرفته می شود، زیرا از میان انواع قیاس، قیاس برهانی است که منتج نتایج یقینی است و يقين، خود عبارت است از اعتقادی که از میان سایر اعتقادات واقعیت را بر انسان مكشوف سازد.
چون روش بحث و تحقیق در فلسفه این چنین است، برای ما فقط این امکان وجود خواهد داشت که بر اساس آن استنتاج کنیم که این چیز موجود است و آن دیگری موجود نیست، و گرنه بحث از امور جزئی از وسع ما خارج است، زیرا برهان در امور جزئی و متغير و بی ثبات جاری نیست.
به همین دلیل در این نوع بحث، موجود به طور کلی مورد بررسی قرار می گیرد و موجود مطلق از آن جهت که کلی است موضوع تحقیق واقع می شود.

ویژگی های تلخیص نهایه الحکمه

  • مطالب به زبان ساده و قابل فهم ارائه شده است
  • مختصر و مفید
  • صفحات در سایز A6 طراحی شده اند تا در گوشی همراه به راحتی خوانده شوند.
  • مناسب برای جمع بندی مطالب
  • مناسب برای آمادگی قبل امتحان

دانلود کاملترین و بهترین تلخیص نهایه الحکمه pdf:

شرکت ناین دانلود